דיאטה ים תיכונית – לא לנשים בלבד

קטגוריה ראשית > תזונה נכונה > אבות המזון, ירקות ופירות > קונים בריא > אוכל בריא > כללי > קטגוריה ראשית > תזונה נכונה

מאת צבי ערב

 מסתבר כי אזור אגן הים התיכון הוא המקום הנכון לתזונה נכונה. באזור זה יש מוצרי מזון רבים שאינם שכיחים במקומות אחרים, כמו פירות וירקות טריים, שמן זית מעולה ושמש נעימה. מחקרים מראים כי דיאטה ים תיכונית היא מהטובות הקיימות וניתן לאמץ אותה ללא כל בעיות על מנת לספק את התזונה הבריאה והמאוזנת שהגוף זקוק לה. דיאטה ים תיכונית שומרת על הבריאות שלנו ללא מאמץ.הכי ים תיכון - פסטה וירקות.

מהי דיאטה ים תיכונית?

המחקרים מראים כי התפריט הים תיכוני מסייע לירידה בתמותה ממחלות לב וסרטן ובמיוחד אצל נשים, אבל לא רק.

המרכיבים העיקריים של דיאטה ים תיכונית הם:

ירקות ופירות – אכילה של 10 מנות ירק ושלוש מנות פרי ביום בכל צורה שהיא: סלטים, ירקות מבושלים, אפויים או בכל צורה אחרת. לא מומלץ לטגן את ירקות, אבל שיהיה טעים. הדבר מתאים גם לילדים וגם למבוגרים.

קטניות עשירות בסיבים תזונתיים – יש שישה סוגים של קטניות וגם אלה מתחלקים לתת מחלקות. במשפחת הקטניות ניתן למצוא שעועית, עדשים, פול, חומוס, אפונה וסויה. תפריט נהדר גם לצמחוניים. קטניות המשולבות עם דגנים יוצרים חלבון טעים ובריא.

אגוזים ושקדים – צריכה מוגבלת של אגוזים ושקדים מאד בריאה. הם בעלי שומנים בריאים, אבל יש לזכור כי מדובר גם בהרבה קלוריות, ולכן יש להגביל את הכמות.

שומשום וטחינה – שני מוצרים אלה מאד בריאים ובעלי שומן שאינו מזיק כלל ואף מועיל.

שמן זית – צריכה של שמן זית העשיר בחומצת שומן אומגה 9 בריאה מכיוון שחומצה זו שגדלה בתנאים טבעיים מאזנת בין אומגה 3, אומגה 6 ואומגה 9 בעצמו. כלומר אין להסתפק רק בצריכת אומגה 6, אלא בכל שלושת הסוגים ולאזן בינהם.

דגים – צריכת דגים עשירים בחומצת שומן אומגה 3 מאד בריאה.

לא ניתן להגיב למאמר זה.