עוצמת ה- NLP בשינוי הרגלי אכילה

כללי > מאמרים נבחרים > קטגוריה ראשית > תזונה לריפוי טבעי

כבר מזמן ברור כי הגישה האומרת כי הורדת משקל שקולה לדיאטה אינה מחזיקה מים. רבים מנסים, ללא הצלחה לאורך זמן להוריד במשקל באמצעות הצמדות לדיאטה כזו או אחרת. התוצאות אינן מגיעות ואם הן מגיעות הן נעלמות מייד עם תום הדיאטה כי אוכל עבור רובנו אינו רק מקור אנרגיה וחומרים נחוצים לגוף, עבור מרבית האנשים בעידן המודרני האוכל מהווה בעיקרפיצוי רגשי וסוג של התמכרות. הגישות המתקדמות מכירות בערכו הנוסף של האוכל ודואגות לא רק לצד העשה ואל-תעשה, אלא גם לצד הרגשי ולתת מודע המכתיב התנהגויות שאינן תמיד בשליטה.

מאת : דנה רובין

אוכל כהתמכרות

FreeDigitalPhotos.net

FreeDigitalPhotos.net

להתמכרות ישנם מספר מאפיינים ברורים. מאפיין אחד של התמכרות הוא צריכה בכמויות הולכות וגוברות והמאפיין השני הוא כניסה למצב חסר עם הפסקת הצריכה. למה הכוונה? הגוף שלנו יודע לייצר חומרים מסוימים שאותם הוא מסוגל גם לקלוט ממקורות חיצוניים. כדי להגיע לאיזון, הגוף בודק כמה מהחומרים הללו אנחנו מקבלים ממקורות חיצוניים ובהתאם מווסת את הכמות שאותה הוא עצמו מייצר מאותו החומר.

כאשר לאורך זמן הגוף מקבל עודף בחומר, הוא מתחיל להוריד בייצור העצמי של אותו החומר, במטרה להגיע לאיזון. אבל אם החומר נלקח במטרה להגיע להרגשה מסוימת אז הכמות שנלקחה אתמול היום כבר לא תספיק להגיע לאותה ההרגשה כי סך הכל כמות החומר בגוף ירדה כתוצאה מייצור החסר של הגוף עצמו. זו הסיבה לכך שהכמויות הנצרכות בהתמכרות הולכות וגדלות.

ומה יקרה אם נחליט פתאום להפסיק לצרוך את אותו החומר? לגוף לוקח כמה ימים להבין שהוא צריך מחדש להגביר את הייצור העצמי, ועד שהגוף יעשה זאת – נהיה בחוסר של אותו החומר בגוף – ומכאן ההרגשה הרעה.

כולם יודעים שסיגריות ממכרות, אבל יש לא מעט חומרי מזון ממכרים: קפאין ותאין הנצרכים בקפה ובתה, למשל, בשוקולד יש חומרים ממכרים ואפילו בסוכרים. במזון מתועש כמות הסוכרים הנצרכת גבוהה, גם ללא ידיעתנו כיוון שמוצרי מזון רבים מכילים סוכרים (גם כאלו שאינם מתוקים). כתוצאה מכך רבים מכורים למזון מתועש, שוקולד וסוכרים.

אוכל כפיצוי רגשי

אבל אוכל משמש לא רק לקבלת חומרים חיוניים לגוף, ואפילו לא רק לצורך ריצוי התמכרות, אלא גם כדי לענות על צרכים רגשיים שלא תמיד אנחנו מודעים אליהם. חוויות רבות, טובות ורעות, נקשרות לאוכל המהווה גורם משמעותי בתרבות. איפה חוגגים יומולדת? במסעדה. הילד התנהג למופת בטיול לקניון? נקנה לו ממתק. הפיצוי הרגשי נקשר אף הוא להתנהגויות לא מודעות ואנחנו מוצאים את עצמנו לא אחת מנסים לפצות על מצבי חרדה, לחץ או מצוקה על ידי אכילה.

לשנות מבפנים – לא רק כהרגל התנהגותי

כדי להתגבר על הקישור שהמוח יוצר בין פיצוי רגשי ואוכל, כדי להשתחרר מנושא ההתמכרות לאוכל, דרוש שינוי שאינו רק שינוי התנהגותי. מכור שיכלא ולא יסופק לו סם – לאחר מספר ימים ישתחרר מההתמכרות הגופנית לסם אך ללא התייחסות לסיבות שהביאו אותו לצרוך את הסם מלכתחילה הוא יחזור לצרוך את הסם עם שיחררו. אותו מנגנון בדיוק עובד בכל מה שקשור לדיאטה. אפילו אם קיים רצון חזק מספיק המאפשר לשנות התנהגות למשך זמן קצר בו אנו בדיאטה, הגורמים העמוקים יותר יביאו אותנו לחזור לדפוסי העבר עם סיומה. כדי להתגבר על מחסום זה יש לטפל בגורמים הפנימיים שהביאו אותנו להרגלים הישנים מלכתחילה.

מה זה NLP?

המושג NLP הוא קיצור ל – Neuro Linguistic Programming. בעבר חשבו כי המוח קשיח ואינו משתנה לאחר גיל שנתיים כיוון שלא נוצרים לאחר זמן זה תאי מוח חדשים. כיום יודעים כי תאי המוח עצמם אינם מהווים קריטריון לשינוי מבנה המוח אלא דווקא הקשרים בין תאי המוח אשר ממשיכים להיווצר למשך כל החיים. יצירת מערך קישורים חדש אינו הורס את הישן ("מכור נשאר תמיד מכור") אבל מאפשר יצירת הרגלים חדשים אשר מאפשרים בחירה אמיתית ושקולה בין הישנים לחדשים.

כאשר מחפשים לשנות את הרגלי האכילה תוך היעזרות בטיפול NLP, חשוב לפנות למטפל מוסמך, כזה אשר עבר קורס NLP מקיף ויודע כיצד להפעיל את השיטה ביעילות ללא סיכונים. לרוב מדובר ביועצים או מאמנים מוסמכים אשר עברו הכשרה נוספת בתחום ה- NLP.

שיטתNLP  היא שיטה שבה באמצעות דימיון מודרך פונים ישירות לתת המודע ויוצרים באמצעות דימיון מודרך המפעיל את החושים פרשנויות חליפיות, נתיבים חדשים במוח, הרגלים חדשים ודרכי פיצוי חדשות. בשיטת NLP  מאפשרים לאדם להשתחרר מכל אותן סיבות אשר כבלו אותו לדפוס בו הורדה אמיתית במשקל, לאורך זמן, הייתה יעד בלתי מושג ולא ריאלי. השימוש בשיטה מאפשר שינוי הרגלי אכילה אמיתיים שמגיעים ממקום תת מודע כך שהורדה במשקל היא פועל יוצא שלהם ולא המטרה בפני עצמה. באמצעות NLP  ניתן לשנות מחשבות, הרגלים, רגשות ואמונות בפרק זמן קצר יחסית.

שיטת NLP  מאפשרת לאנשים לשנות לא רק את התנהגותם ביחס לאוכל מתוך כפיית הרצון המודע אלא יצירת הרגלים חדשים מתוך מקום בלתי מודע שאינו משתדל אלא מגיע באופן טבעי וזורם. כאשר שינוי זה מגיע ממקום עמוק, מקום אליו שיטת ה- NLP  מאפשרת להגיע, ההורדה במשקל מגיעה מעצמה.

 

לא ניתן להגיב למאמר זה.