דיאטת סאות' ביץ'

קטגוריה ראשית > סוגי דיאטות

מאת: מערכת "Diet".

הדיאטה הפופולארית ביותר בארה"ב מגיעה אלינו לארץ. דיאטה שהצליחה לסחוף אחריה יפים, יפות, מפורסמים, מפורסמות ואנשים פשוטים עם עודף משקל. ספר הדיאטה תורגם לעברית בהוצאת מטר, והדיאטה נגישה כעת לכולם.

מהי דיאטת סאות' ביץ'?
הדיאטה פותחה ע"י הקרדיולוג ארתור אגטסטון מביה"ח מאונט סיני בפלורידה. הדיאטה שימשה במקור עבור חולי לב בעלי עודף משקל, במטרה לאזן את רמות הכולסטרול, השומנים בדם ורמות האינסולין בתמונת הדם שלהם. המטופלים שלקחו חלק בדיאטה זו דיווחו על תוצאות מעולות, לא רק בשיפור הבריאות, אלא גם בירידה במשקל.
ד"ר אגסטון פרסם ספר בנושא, שהפך במהרה לרב מכר.
למרות שם הדיאטה הקורץ, המזכיר חופש, ים וגלידות על החוף, הדיאטה דורשת נחישות, מוטיבציה ושליטה עצמית.

הדיאטה היא לא דלת שומנים ולא דלת פחמימות, אלא שיטה המלמדת את הנוקטים בה לבחור את השומנים ה"נכונים" והפחמימות ה"נכונות". דיאטה זו מחולקת ל-3 שלבים:

מומלץ בשר עוף ללא העור

מומלץ בשר עוף ללא העור

השלב הראשון:
שלב זה נמשך 14 יום והוא הנוקשה ביותר. המנות הן בגודל סטנדרטי וכוללות חלבונים ושומנים בלבד. חלבונים רזים מהחי, ירקות, אגוזים, ביצים וגבינות רזה, ללא פחמימות כלל, בדומה לדיאטת אטקינס. המטרה בשלב זה היא לאכול 3 ארוחות ביום מבלי להיות רעבים. לנטרל את החשק למתוקים, ואת בולמוסי האכילה. ד"ר אגסטון מציין שמרבית המטופלים משילים משקל רב בשלב זה.

המזונות המומלצים:
בשרים רזים כגון עוף ללא העור, חזה הודו, דגים מכל הסוגים, ביצים, גבינות דלות שומן, בוטנים ופיסטוקים, ירקות ירוקים וקטניות. מומלץ להשתמש בשמן קנולה או שמן זית.

מזונות אסורים:
בשר בקר, איברים פנימיים מהחי, כל סוגי היוגורט, גלידות, חלב מכל סוג – מלא, דל שומן או סויה, גבינות על בסיס חלב מלא, חלב דל שומן או חלב סויה, גבינות שמנות, סלק, גזר, תירס, בטטות, פירות ומיצי פירות, כל סוגי האלכוהול, מזונות עמילניים כמו לחם, תפו"א, דגני בוקר, שיבולת שועל, אורז, פסטה, דברי מאפה, קרקרים וכדומה.

ירידה צפויה במשקל- 7- 4 ק"ג.

השלב השני:
נמשך עד אשר מגיעים למשקל האידאלי. השלב השני דומה לראשון פרט לעובדה שאפשר לאכול חלק מהמוצרים שהיו אסורים בשלב הראשון. ניתן להתחיל לצרוך פחמימות עשירות בסיבים כמו לחמים מדגנים מלאים, אשר מעלות את רמות האינסולין בגוף בצורה מתונה יותר מאשר פחמימות פשוטות.

מזונות מומלצים:
כל המזונות המומלצים בשלב הראשון, ובנוסף גם רוב הפירות, חלב 1% שומן, מוצרי חלב דלי שומן, פחמימות מדגנים מלאים, שעורה, שעועית מנוקדת ויין אדום.

מזונות אסורים:

מוצרים ומאפים למיניהם על בסיס קמח לבן, תפוחי אדמה, סלק, גזר, בננה, אננס, אבטיח ודבש.

ירידה צפויה במשקל – 0.5-1 ק"ג בשבוע.

הדיאטה לא תהיה קלה לאלה המכורים לפחמימות (ראה דיאטת המכורים לפחמימות), אך מומלצת כי היא נותנת לגוף ל"התאושש" ממבול הפחמימות הפשוטות והסוכרים הממכרים.

אחרי שעוברים את שני השלבים הראשונים, ניתן לשלב פחמימות במנות קצובות ועדיין לרדת במשקל, בשלב השלישי.

השלב השלישי:

בשלב השלישי מותר לאכול הכל, כאשר הרגלי תזונה בריאה, וכמות הפחמימות שהגוף מגיב להן טוב, נרכשו כבר בשלבים המוקדמים יותר.

השלב השלישי מכוון לתחזוקה ושמירה על המשקל הקיים. ד"ר אגטסטון מכנה שלב זה "דרך חיים". שלב זה הוא השלב של תזונה בריאה וחכמה. יש לשלב בתפריט את שלושת אבות המזון חלבונים, פחמימות ושומנים ולבדוק מידי שבוע מהו המספר על סקלת המשקל (ידידותי או מאיים). במידה ומבחינים בעליה במשקל, חוזרים לתוכנית הדיאטה מהשלב הראשון.

לחץ כאן לתפריט לדוגמא לדיאת סאות' ביץ' (עבור השלב הראשון)

יתרונות דיאטת סאות' ביץ':
* מומלצת לחולים במחלות כלי דם ולב.
* ירידה מוכחת במשקל.
* מאפשרת צריכת חלבונים ופחמימות, ולכן נוחה יותר מדיאטות אחרות, המגבילות צריכת חלבונים או צריכת פחמימות.
* אינה דורשת התעסקות בספירת קלוריות.
* אין צורך לותר על מזונות אהובים, ניתן לשלבם בדיאטה, ואפשר לאכול מחוץ לבית בהתאם להנחיות הדיאטה.
* שולטת בהפרשת האינסולין בגוף ובכך מצמצמת את תחושות הרעב והכמיהה למתוק.

חסרונות דיאטת סאות' ביץ':
* השלב הראשון מאוד נוקשה, ולא פשוט לעמוד בו.
* הירידה הדרמטית במשקל בשבועיים הראשונים יכולה לנבוע מירידה בנפח הנוזלים בגוף בשל המחסור בפחמימות, ולכן הקילוגרמים הללו עלולים לחזור בחזרה.
* בשלב הראשון בו פחמימות אינן מותרות עלולים להרגיש עייפות, חוסר מצב רוח וחוסר ריכוז עקב ירידה בסרוטונין.

* יש להיוועץ ברופא ותזונאי לפני ההחלטה להתחיל בדיאטה.
אתר "דיאט" אינו אחראי לתופעות לוואי או נזק העלולים להתרחש כתוצאה מביצוע הדיאטה.

לא ניתן להגיב למאמר זה.