השמנת ילדים ? איך לגרום לילדים לאכול בריא ..

קטגוריה ראשית > היריון, לידה, דיאטה לילדים ולנוער > דיאטה ותזונה נכונה לילדים > קטגוריה ראשית > היריון, לידה, דיאטה לילדים ולנוער > מאמרים נבחרים

הקמפיין האחרון בנושא השמנת ילדים עורר סערה ציבורית גדולה, בקמפיין העלו למודעות ענק תמונות ילדים שמנים עם חיוך קטן , כאשר הלוגו היה :" כשהילד שלכם שמן , החיוך שלו קטן" .

הורים זועמים, רופאי ילדים ודיאטניות הציפו את הרשת בשלל תגובות שביקשו להסיר את הפרסומים,  חברת הפרסום הסירה את הפרסומים ושינתה את הלוגו : "עכשיו שהמודעות ירדו – זה בידיים שלך".

מאת : מערכת דיאט

FreeDigitalPhotos.net

FreeDigitalPhotos.net

חשוב לציין שבנושא של "השמנת ילדים" צריך לטפל ברגישות, ילדים יכולים בלי לשים לב להפוך בעיית השמנה לבעיה של הפרעות אכילה, דימוי גופני ירוד, וחוסר בטחון .

אז איך ניתן לעזור לילדים שלנו לאכול בריא בלי לפגוע בדימוי העצמי שלהם ולעורר ההפך ממה שכל הורה רוצה .. לעזור ולטפל בילד שלו.

השינוי בתזונה צריך להיות שינוי שבו כל הבית מעורב , קשה לבקש מילד לא לאכול דברים שהוא אוהב כאשר בני הבית אוכלים , הוא ישר חושב שהוא "לא בסדר" , אל תשכחו שילדים קטנים משייכים את עצמם ביחס לסביבה , הם רואים את עצמם דרך העיניים שלכם.

כמה שינויים קטנים שיכולים להביא לשינוי אחד גדול !

1 . החליפו את הלחם הרגיל הלבן בלחם מלא שהוא יותר בריא , עדיף לקנות לחם קל שהערך הקלורי שלו נמוך יותר .

פרוסת לחם לבן – בין 75-99 קלוריות תלוי בסוג הלחם

פרוסת לחם מלא/שיפון/ דגנים מלאים – בין 69-109 קלוריות

פרוסת לחם מלא/שיפון/ דגנים מלאים קל – בין 33-69 קלוריות

חשוב להסתכל על האריזה של הלחם לראות כמה קלוריות יש בכל פרוסה, זה משתנה מחברה לחברה.

2 . הקפידו כי הילדים ישתו לפחות ליטר וחצי מים , נכון , ילדינו התרגלו לשתיית משקאות ממותקים, אפשר להגביל את זה ע"י הגבלת השתיה המתוקה רק לסופ"ש .

3 . חשוב לא לפספס ארוחות, ילדים צריכים לפחות 6 ארוחות קטנות ומזינות במהלך היום , ידוע שילד שחוזר הביתה רעב אוכל יותר ממה שגופו זקוק.

לכן, הקפידו שילדכם יאכלו ארוחות מזינות ע"י הוספת 5-9 מנות של ירקות ופירות לתפריט היומי, זה יגן מפני אכילת יתר משום שהפירות והירקות יתפסו בעצם את מקום השומנים בתפריט .

מניסיון שאני עשיתי בביתי, שמתי צלחת גדולה מלאה בפירות או ירקות חתוכים, הילדים חוטפים בכל פעם שהם עוברים ליד הצלחת, כך אני מונעת גם נשנוש של חטיפים ועוגיות, וגם יותר ויטמינים לתזונה שלהם.

4 . בהמשך לסעיף הקודם, נשנוש של חטיפים עוגיות וממתקים מותר רק בסופ"ש , במהלך השבוע, במידה ויש צורך למתוק אפשר לאכול פרי, עם הזמן הגוף מתרגל לאכילה בריאה ופחות דורש מתוקים ופחמימות.

5 . מלאו את המטבח שלכם ב"מזונות נוחות" בריאים. הימצאותם של חטיפים מוכנים לאכילה או ארוחות להכנה מהירה בהישג יד תמנע מכם את ההכנעות לדחף לאכול מזון מהיר ולא בריא רק בשל הנוחות הטמונה בכך.

6 . בישול ארוחות בריאות – חשוב לפחות 3 פעמים באמצע השבוע, כשאנחנו מבשלים את המזון שלנו אנו יודעים בדיוק מה נכנס לשם, כמות השמן והמלח וכו.

נכון שעם לוח הזמנים הצפוף שלנו ועומס המטלות אין לנו ממש הרבה זמן להתעסק בבישולים, יש היום  מתכונים בריאים שניתן לבשל מהר בלי הרבה מאמץ, במקביל אפשר להשקיע פעם אחת כמה שעות במטבח ולהקפיא .

7 . פסטה ובצקים פעם בשבוע – חשוב לא להוציא לגמרי את המזון שהילדים אוהבים, אפשר להגביל את זה לפעם בשבוע , במהלך השבוע ניתן לאכול יותר פחמימות מזינות וחלבונים דלי שומן .

8 . פעילות גופנית – אם הילד שלכם לא אוהב ג'ודו, קרטה, כדורגל אפשר פשוט לצאת איתו לטיול רגלי או לרכב על אופניים, בכל מקרה פעילות גופנית חשובה גם להתפתחות השרירים בגיל צעיר, לכן חשוב כי תשוחחו על כך ותמצאו ביחד תחום שהילד/ה אוהבים .

בכלל, בכל הקשור לחינוך ילדים אין חוק אחד ברור שמתאים לכולם, גם אמא שמגדלת כמה ילדים באותו בית תגיד שכל אחד זה עולם ומלואו, "חנוך לנער לפי דרכו" זה מוטו שאני מאוד מאמינה בו בכל נושא גידול וחינוך ילדים, אני גם מאמינה באינטואיציה אימהית – כל אמא יודעת בדיוק איך לגשת לילד שלה… אבל תסכימו איתי שצריך הרבה דימיון ויצירתיות כדי להגיע אליהם , לא חייבים לספר להם שהשינוי בבית הוא רק בגלל שהם "שמנים " , אפשר פשוט לומר להם שהחלטתם לאכול מזון יותר בריא כמשפחה .

שיהיה בהצלחה ! ואל תשכחו ש ילדים זה שמחה גדולה !!!

לא ניתן להגיב למאמר זה.