לשמור מרחק מהרופאים: על צמחי המרפא והבריאות

קונים בריא > אוכל בריא > קטגוריה ראשית > תזונה נכונה

כולנו מוקפים מדי יום בעשרות צמחים מסוגים שונים, בין אם הם מגיעים בצורה של שורשים, עלים, פרחים, ירקות, פירות ועוד ועוד צורות שונות. עם זאת, חשוב להבין כי הצמחים יכולים לסייע לנו רבות לא רק בתזונה או ביופי – אלא גם בבריאות. הכוונה היא כמובן לצמחי מרפא, שיש להם את היכולת לתרום לבריאות של כל אחד מאיתנו.

בריאות נוסח תאילנד. שולחן עמוס בצמחים

עוד משחר האנושות הבינו בני אדם את הכוח המרפא של צמחים. כמעט כל תרבות קדומה שמה לב שכאשר אדם צורך צמח מסוים – הוא משתפר ביכולת מסוימת. אז מדוע הצמחים ירדו ופינו את מקומם לרפואה הקונבנציונלית? משום שרפואה מערבית מעוניינת בתוצאות מהירות, ולכן עושה שימוש בחומרים חזקים. כבדרך אגב ראוי לציין שגם הרפואה המערבית עושה שימוש בצמחים – כמו לדוגמה ההרדוף שמשמש כרעלן חזק. ההבדל הוא שהשימוש בצמחי מרפא לא נועד לתוצאה מיידית, אלא לשמירה כללית על אורח חיים בריא ואיזון טבעי בגוף.

איזה צמח לוקחים?

האם צריך ליטול את כל הצמחים כדי להגיע לאיזון מוצלח בגוף? לא בהכרח, אך בהחלט רצוי להרבות בהם. קודם כל, כאשר מדובר על צמחים אי אפשר להתעלם מהתפקוד של הפירות והירקות בתזונה שלנו. נטורופתים ממליצים להרבות בצריכה של ירקות, שהם הבסיס המוצלח לכל ארוחה, וגם לאכול פירות (אם כי לא להגזים שכן הם מכילים סוכר פירות). גם דיאטנים מערביים ממליצים על אכילה מרובה של ירקות, שכן יש בהם ויטמינים רבים שיוכלו לתרום לבריאות שלכם.

אבל כוונתנו פה היא כמובן גם אל צמחים נוספים, אשר לא נכנסים בהכרח להגדרה החקלאית של פירות וירקות. את הצמחים האחרים אפשר לצרוך בצורות שונות. אחת מהשיטות הפופולאריות לשימוש בצמחים היא חליטה לתה. ההבדל בין סוגי התה הוא לרוב ברמת החמצון של העלים ובגיל שלהם, כאשר רמות שונות יכולות להתאים לאנשים שונים שרוצים לשמור על אורח חיים בריא. דרך אחרת לצרוך את הצמח בצורתו הבריאה היא לאכול יותר שורשים. ישנם שורשים שאנו רגילים לאכול, כמו גזר, בצל וצנונית, וישנם שורשים נוספים שאפשר לאכול כדי לסייע לבריאות.

כך תדעו מה להתאים

קצרה היריעה מלהכיל רשימה מלאה של צמחים לטיפול בבעיה מסוימת. מדובר על עשרות, אם לא מאות צמחים שונים שבהם אנו יכולים להשתמש. לרוב מדובר על שילוב של יותר מצמח אחד כדי להגיע לתוצאות טובות, וכן על פרק זמן שונה וכמויות שונות. לכן, חשוב מאד לפנות לאיש מקצוע מתחום צמחי המרפא, שיוכל להתאים את הצמחים המתאימים לבעיה הספציפית. לפעמים לא צריך לחכות לבעיה מסוימת. לאנשים מבוגרים, למשל, ההמלצה היא ליטול צמחי מרפא על בסיס קבוע, כמו גם נשים בהיריון, אנשים עם לקות קבועה, ועוד ועוד.

לא ניתן להגיב למאמר זה.