להיפטר מהשומנים – כיצד?

קטגוריה ראשית > תזונה נכונה > אבות המזון, ירקות ופירות

מאת: מערכת Diet

שומנים בדיאטה?
כן, כדאי לשלב גם שומן בתפריט לדיאטה. השומנים מגיעים ישירות מהמזון שאנו אוכלים, במערכת העיכול הוא מפורק ע"י אנזים מיוחד, ומשם הוא נספג ישירות אל תוך מחזור הדם שלנו. שרירים ותאי שומן קיימים סופגים את השומן המפורק שנע במחזור הדם שלנו, והוא משמש מקור אנרגיה  לפעילות או לשם אגירה לשימוש מאוחר יותר.

מדוע אנו צריכים שומנים?oliveoil
גופנו זקוק לשומן כחלק מדיאטה בריאה (אך במינון המתאים) מהסיבות הבאות: חומצות שומן חיוניות לפעילות הגוף ומקורן אך ורק במזון ; הגוף לא מסוגל לייצר חומצות אלו. ויטמינים אחדים מסיסים אך ורק בשומן, והדרך היחידה שויטמינים אלה יספגו בגוף היא באמצעות השומן. שומן מכיל פי 2 קלוריות מחלבונים ופחמימות. עובדה זו הופכת אותו למקור אנרגיה מצויין (במידה ושורפים את האנרגיה הזו).

היכן השומנים מאוכסנים?
שומן מאוכסן במקומות שונים בגוף. רובו נמצא מתחת לעור, שם הוא משמש הן לחימום הגוף, והן כריפוד והגנה מפני פגיעות וחבלות בגוף. בעוד שנשים נוטות לאגור שומן בחזה, בירכיים, במתניים ובישבן, גברים נוטים לאגור שומן בחזה, באזור הבטן (הכרס הגברית המפורסמת), ובישבן. שני המינים צוברים שומן בכבד, ומסביב לכליות. אצל אנשים הסובלים מעודף משקל, השומן במחזור הדם נוטה לשקוע על דפנות העורקים, דבר שעלול לגרום לבעיות בריאותיות חמורות שבראשן התקף לב.

פירוק שומנים
השומן בגופנו מאוכסן לשימוש עתידי, כאשר הגוף לא יקבל מספיק מזון, או כאשר הגוף יזדקק לאנרגיה במהלך פעילות גופנית.
לרוע המזל, מאגרי השומן שבגופנו הינם מקור האנרגיה האחרון אליו פונה הגוף כשהוא זקוק לאנרגיה. המקור הראשון לאנרגיה שהגוף פונה אליו הוא הגלוקוז.
לאחר מכן, הגוף פונה לפירוק הפחמימות לגלוקוז, ורק לבסוף הגוף פונה למאגרי השומן, במטרה לפרק את תאי השומן ולהפוך אותם לאנרגיה. השומן מפורק ע"י הגוף לגליצרול ולחומצות שומן כשאלה מפורקות ישירות ליצירת אנרגיה, או שהן משמשות לייצור גלוקוז. בגלל שהגוף פונה למאגרי השומן כמקור האנרגיה האחרון, קשה כל כך להיפטר מהשומנים בגוף.

תזונה נכונה
השומן מהווה אחד מאבות המזון, ביחד עם חלבונים וסוכרים. השומן הוא מרכיב חיוני בתזונה, מכיוון שהוא מספק חומצות שומן חיוניות ועוזר בספיגת ויטמינים שונים, המומסים בו ועוברים אתו דרך המעי הדק.

שימוש הגוף בשומנים
שומן נאגר בגוף ברקמת שומן המורכבת מתאים שתכולתם העיקרית היא שומן, אשר רובו הוא טריגליצרידים. השומן משמש לגוף מקור אנרגיה עיקרי, בשל תכונתו: הוא מכיל כמות אנרגיה גדולה יחסית ליחידת מסה. רקמות השומן משמשות את הגוף גם כמבודדות חום ומהוות ריפוד לאיברים פנימיים. ממברנת התאים בנויה בעיקר מפוספוליפידים ומכילה שומנים נוספים החיוניים לתפקודה, כמו הכולסטרול.

עודף שומנים
כאשר כמות השומן בגוף עולה על הנורמה, הוא גורם לתופעה הקרויה השמנת יתר. הוא גם עלול לשקוע בכלי הדם ולגרום לטרשת עורקים.

תגובה אחת ל“להיפטר מהשומנים – כיצד?”

  1. [...] ישיר לתזונה נכונה. תזונה חסרת סיבים תזונתיים ועתירת שומנים לאורך זמן, עלולה לגרום לסרטן המעי [...]