תזונת ילדים

קטגוריה ראשית > היריון, לידה, דיאטה לילדים ולנוער > דיאטה ותזונה נכונה לילדים

מאת: מערכת Diet

הקדישו את הזמן להקניית הרגלי אכילה נכונים ובריאים
תזונה המושתתת ברובה על מזון מהיר, ממתקים וכריכים, היא תזונה לקויה אשר תביא במהרה להתפתחות בעיות בריאות. תקופת הילדות מהווה בסיס להתפתחותו הפיזיולוגית והאינטלקטואלית של הילד וקובעת את עתיד בריאותו ואת מידת חסינותו בפני מחלות בחייו הבוגרים. בעיית ההשמנה הופכת בקצב מהיר לבעיית התזונה השכיחה ביותר בקרב ילדים ובני נוער במדינות המערב. עודף משקל בילדות מזוהה כגורם סיכון לתחלואה בגיל הבגרות.

הפעילו שיקול דעת בעת הקניות
דאגו כי עגלת הקניות תכיל 40% פירות וירקות 20% חלבונים, דהיינו בשר, עוף, דגים וקטניות, 20% דגנים, אורז, לחמים ופסטות, 10% חלב ומוצריו, כולל יוגורט, 5% שמנים ושומנים ו-5% דברי מתיקה וחטיפים.

הגישו ארוחה מזמינה
העשירו כל ארוחה בשלל פירות או ירקות בצבעים שונים, והקפידו להניחם על השולחן לצד המאכלים המוכרים. אל תציעו תחליפים. זכרו כי את התיאבון מייצר רעב. שקדו על דרכי הגשה מפתות ומעוררות. סלט פירות עשיר, סוגים שונים של סלטים מירקות ודגנים מלאים. בעזרת מעט יצירתיות וכמה דקות של השקעה יכולה כל ארוחה להיראות מזמינה ומעוררת תיאבון. השלמה יומית של מולטי-ויטמין המותאם לילדים שומרת על תקינותם של תפקודי מערכת החיסון ושל תהליכי גדילה והתפתחות.

כבדו את העדפותיו של ילדכם
הרכיבו את התזונה במסגרת האפשרויות האהובות, או לכל הפחות המקובלות עליו. נסו לתת למזון הבריא צורה ידידותית: ברוקולי הוא עץ קטן ואת הפירה בטטה לעשות בצורה של לב, רצועות העוף יכולות להיות חיות קטנות וכד'.

אל תשדרו לילדכם כי לתזונתו השפעה רגשית עליכם ואל תעניקו לתזונה ערך רגשי אצלו
הימנעו ממשפטים כמו "עוד ביס בשביל אמא". הימנעו מהנוהג המקשר בין ניחום לממתק כאשר ילד נפגע, "בוא קח סוכריה או חטיף" כדי להסיח את דעתו, בצורה כזו מבוגרים פגועים פונים ישירות למזון על מנת להרגיש טוב עם עצמם.

אל תמנעו מהילד ממתקים, חטיפים או אוכל מהיר לגמריchildeat
ילדים אוהבים לעשות גם מה שהסביבה עושה, וילד אשר ימנעו ממנו כל הדברים הללו ירגיש מחסור. נסו לבחור חטיפים "נוראיים פחות", נסו למצוא את הסוכריות ללא צבעי מאכל וסוכר (יש טובות כאלה בשוק שהילדים מטורפים עליהן). קראו את התוויות, לא כל מה שמובטח בפרסומת כחטיף בריא הנו כזה. בדקו את כמויות השומן הרווי בכל חטיף וקחו את הילד מדי פעם למזללה. זכרו שפיצה ופסטה עדיפים מהמבורגרים או דברים מטוגנים, אך גם את אלה ניתן במידה.

תגובה אחת ל“תזונת ילדים”

  1. מאת Hila:

    בבית ובמסגרת שבה אין ילדים אחרים, קל לשמור על הגבולות. הבעיה היא כשיש עוד ילדים בסביבה שאינם נוהגים באותו אופן. איך אתם ממליצים לנהוג כאשר ילד פותח שקית במבה או ביסלי ואני לא רוצה שהבת שלי תאכל את הדברים האלה. איך אני מסבירה לה שזה לא בריא ובכל זאת לא מבדילה אותה מהילדים האחרים בצורה שתפגע בה חברתית בהמשך?…

    תודה!