שאיבת שומן, לכל אחד?

קטגוריה ראשית > סוגי דיאטות > דיאטה ללא דיאטה > מפת האתר > מושגים דיאט

מאת: מערכת "Diet".

אני באופן אישי, פוחדת ממחטים.
אך אני מחפשת קיצורי דרך לירידה מהירה במשקל ולפיגורה הנכספת. התרשמתי מהשיטות הלא פולשניות להצרת היקפים, ותהיתי, מה מציע העולם הכירורגי. האם ניתן פשוט, להוציא את השומן, החוצה? לתמיד?
מסתבר ששאיבת שומן אינה מחליפה דיאטה ואינה מהווה פיתרון מהיר לירידה במשקל. ההליך מתאים כדי לחטב ולעצב את הגוף במקרה של הצטברות שומן במקומות שונים בגוף.

להראות טוב בביקיני

להראות טוב בביקיני

שאיבת שומן מתאימה בעיקר לאנשים מתחת לגיל 40. אלסטיות העור היא גורם משמעותי, ומתחת לגיל זה, העור צפוי לחזור להיות גמיש. ניתן לבצע שאיבת שומן גם מעל גיל 40, אך בעקבותיה לרוב, תבוא גם מתיחת עור. בסופו של דבר, הרופא המנתח יתן הערכה וייעוץ, לפני התהליך. השאיבה מתבצעת באיזורים "בעייתיים", כאלו שאינם מגיבים לדיאטה מסוגים שונים ולספורט. השאיבה תהיה לרוב באיזורי המתניים, הירכיים, קפלי הבטן, בסנטר כפול, ובגברים גם בשדיים.

אנו נולדים עם מספר קבוע של תאי שומן. תאי השומן עולים במספרם עם ההשמנה. הרזיה יוצרת כיווץ של תאי השומן. כאשר מבצעים הליך של שאיבת שומן. התאים נעלמים לחלוטין. אם משמינים לאחר תהליך של שאיבת שומן, השומן נוטה להצטבר במקומות אחרים בגוף, כאלו, שלא בוצע בהם טיפול.

כמות השומן הנשאב צריכה להקבע ע"י מס' פרמטרים:
1. גמישות העור ואיכותו – האם העור גמיש דיו ויוכל ל"ספוג" את השינוי.
2. האם קיימים מצבורי צלוליטיס – הצלוליטיס מבטיח תוצאות פחות טובות בהליך של שאיבת שומן.
3. המטופל צריך להיות בריא  פיזית ונפשית מכיוון שישנו סיכון גבוה יותר למטופלים עם מחלות רקע כמו סכרת, בעיות לב וכלי דם.

עולם השיטות הפולשניות או הכירורגיות מתחלק לשניים:
1. Liposuction -  שאיבת שומן.
2. SmartLipo – גישה חדשה המבוצעת ע"י לייזר ונקראת הרבה פעמים המסת שומן.
שתי השיטות נעשות בהרדמה. הן מבוצעות ע"י רופאים כירורגיים מומחים. ישנם בדר"כ כאבים אחרי הטיפול ונדרשת חבישה אחרי הטיפול. הדרך להחלמה מלאה אורכת כמה חודשים.

תיאור השיטות:
1. Liposuction - שאיבת השומן מתבצעת ע"י החדרת צינורית דרך חתך קטן בעור. פעולת שאיבה מוציאה את תאי השומן מהאזור המבוקש. בטיפול ניתן לשאוב עד 2-3 ק"ג מאזור מסוים (שזה 2-3 ס"מ בהיקף), בפעם אחת. אך אסור להוציא רקמת שומן גדולה מידי מהאזור המבוקש, מכיוון שהגוף זקוק לרקמת השומן. רקמת השומן שומרת על גמישות העור, האלסטיות שלו ובריאותו. כמו כן, רקמת השומן חשובה לאיזון רמת הנוזלים בגוף.

הטיפול יכול להתבצע כמעט בכל איזור עם מצבורי שומן, אך כמות השומן הנשאבת תלויה באיזור.

משך התהליך משתנה ביחס לאזור ולכמות, הניתוח הוא בהרדמה מלאה ואורכו כשעה וחצי. המחירים נעים בטווח ענק. תלוי במנתח והרפרטואר שלו, ובמקום הטיפול. המחירים מתחילים ב-7500 ש"ח ומעלה.
המנתח המייעץ, לא יבטיח תוצאות היקפיות ברורות, וימליץ כי במידה ורוצים לקבל תוצאות טובות לאורך זמן, מומלץ להיכנס למשטר דיאטה ואימונים.
שאיבת שומן אינה פיתרון לדיאטה, היא יעילה במצבורי שומן מקומיים שמכון הכושר והדיאטה לא מצליחים, גם בכוחות משותפים, לטפל בהם.

ניתוח שאיבת השומן נמצא בין עשרת הניתוחים המסוכנים ביותר ברשימת ה-FDA, אך מיליוני נשים עוברות את הניתוח הזה מדי שנה.

2. SmartLipo - בעזרת קרן לייזר, הורג ו/או שורף את תאי השומן, הוא נעשה בהרדמה מקומית וכדורי טשטוש. במידה ומחליטים לשאוב את התאים שהומתו, מחדירים צינורית מתחת לעור ע"י חתך. זמן ההחלמה בתהליך הזה היא בת שבוע.
התהליך הזה מתאים למצבורי שומן קטנים יחסית. לא ניתן להוציא יותר מ – 500cc עד ליטר אחד. התהליך אורך בין חצי שעה לשעה.  ניתן לעבור את התהליך שוב, אך לא ניתן לבצע טיפולים ללא גבול. ההחלמה מחייבת ללבוש תחבושת אלסטית ולעיתים מלווה בקבלת אנטיביוטיקה (כעזרה לגוף עם ההתמודדות של סילוק תאי השומן המתים). ניתן לראות תוצאות סופיות כעבור חודשיים. פרוצדורה כזו עולה בסביבות ה-5000 ש"ח.

המתנגדים לשיטות הללו מזהירים:
1. בשני התהליכים כדאי לקחת בחשבון שאומנם תאי השומן לא יחזרו לעולם למקום ממנו הם נשאבו, אך תאי השומן ששוכנים באותה רקמה יכולים להתמלא במקומם, או איזורים אחרים בגוף יתחילו לספוח את השומנים אליהם. מנותחים שהשמינו לאחר ההליך התלוננו על הצטברות שומן באיזורים אחרים בגוף.

2. לעיתים, לאחר הניתוח נוצרת שיכבה לא אחידה בעור, יתכן מראה לא סימטרי של העור, יכולה להווצר ירידה בתחושה, שינוי בגוון העור, נפיחות יכולה להמשך גם חצי שנה.

3. תתכן ירידה בהמוגלובין בשאיבות שומן גדולות, אשר ניתנת להשלמה ע"י כדורי ברזל.

עם זאת, אין ספק, שבמידה ויש קפלון במותן או בטוסיק שרוצים לסלק, השיטות האלה קורצות במיידיות של הפיתרון.
אין ספק שכל מי שראתה אי פעם את סידרת ה'ברבור' הידועה לשימצה, זוכרת את הכמויות המסיביות של שומן שנשאב שם, את התחבושות האלסטיות שליוו את התהליך, וגם את העבודה הגופנית הקשה שכל אחת היתה צריכה לבצע כדי להגיע בסוף למידה הנכספת ולג'ינס המחוטב.

מה אני אומרת?
אני עדיין פוחדת ממחטים, אולי אשים לי היום בצלחת קצת סלט, במקום הבאגט הזה שקניתי.

לא ניתן להגיב למאמר זה.